0%
İNFOGRAFİK

Yaşam alanlarınızda sonsuz renk seçeneği arasından seçim yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Sizler için, milyonlarca kullanıcıya ilham veren Pinterest.com'da yaşam alanlarına göre en sevilen renkleri belirledik. Her bir mekan için özel olarak hazırlanan infografikler, Danimarkalı ödüllü tasarımcılar Peter Orntoft ve Mie Frey Damgaard tarafından Jotun Boya ürünleri kullanılarak tasarlandı.

Renk Çemberi:
Tüm yaşam alanları bir çok rengin bir araya gelmesiyle tasarlanır. Renklerin arasındaki uyum ve denge renklerin kendisinden daha önemlidir. Uyum içinde olmayan tonlar, kaotik bir ortam yaratabilir, içinde bulundukları ortamı kasvetli kılabilir. Renklerin ahenk içinde kullanımı, estetik kaygının yanısıra mekanın fonksiyonel kullanımı açısından çok önemlidir. Renk çemberi sayesinde farklı renk armonileri oluşturabilirsiniz.

Tamamlayıcı Renkler:
Tamamlayıcı renkler arasında yüksek kontrast vardır. Evinde mobilya ve aksesuarlarını ön plana çıkarmak isteyenler için tamamlayıcı renklerin armonisi idealdir.

Çapraz Tamamlayıcı Renkler:
Tamamlayıcı renkler arasındaki kontrastı düşürmek isteyenler için önerilir.

Monokromatik Renkler
Tek renk kullanımının getirdiği kontrast eksikliği ve monotonluk, mobilyalarda ve aksesuarlarda farklı dokuda malzemeler kullanarak giderilebilir.

Analog Renker
Doğada en sık görülen analog renk armonisinde renkler arası geçiş çok yumuşaktır.

Üçlü Renk Armonisi
Üçlü renk armonisi, renklerden birini duvarda, diğer iki rengi mobilya ve aksesuarlarda kullanarak oluşturulabilir.

En Sevilen Mutfaklar
Mutfaklar evin en hareketli yaşam alanlarıdır. Pinterest’te en çok paylaşılan mutfaklar beyaz, sarı ve yeşil tonlarında.

En Sevilen Salonlar
Salon, evdeki özel bir yaşam alanından çok daha fazlasıdır. Salonlar evin kimliğini yansıtır. Pinterest’te en çok paylaşılan salonlar sarı, gri ve mavinin tonlarından oluşuyor.

En Sevilen Yatak Odaları
Yatak odaları, günün bittiği ve yeni bir günün başladığı yerdir. Seçilecek renk, sabah güne verimli bir şekilde başlamaya ve geceleri de huzurlu bir şekilde uyumaya yardımcı olmalıdır. Pinterest’de en çok tercih edilen ve paylaşılan yatak odaları beyaz, yeşil ve mavi tonlarında.

En Sevilen Çocuk Odaları
Bebekler, yumuşak tonlar kullanarak, renkli dünyaya daha kolay adapte olabilirler. Çocuklar için ise, onların yeteneklerini geliştirecek renkler seçilmelidir. Pinterest’te en çok paylaşılan çocuk odası renkleri pembe, mavi ve yeşilin pastel tonlarından oluşuyor.

ARAMA
Lütfen aramak istediğiniz şehir ve ili seçin.
Şehir Seç:
İlçe Seç:

View Jotun Boya in a larger map